Jak vypěstovat hřívu ?

Asi většina z nás byla  v dětském věku ovlivněna  pohádkovými koňmi s nádhernými dlouhými hřívami a hustými ohony. Dospělost a vlastnictví opravdového  koně nás pak vrátili zpět do reality. Přesto dodnes mnoho z nás zatají dech, když se na koňské scéně objeví  fríský hřebec s hřívou až na zem.  Co vše musí takový výjimečný kůň a jeho majitel  podstoupit , kolik práce a starostí se  za takovou krásou skrývá a hlavně  jak lze u  koně  docílit  tak líbivého  vzhledu, bych Vám ráda přiblížila v následujícím článku. Jako poklad jsem využila  svých zkušeností  s chovem a vystavováním fellských pony, fríských koní a shetlandských pony  , ale hlavně zkušenosti a doporučení chovatelů z Holandska, Anglie a Ameriky.

 

První  otázkou , kterou je nutné si položit, je, zda opravdu budete mít  koně na show, výstavy a veřejnou prezentaci a potřebujete, aby měl bohatou hřívu a ohon. Pokud chcete mít pouze rodinného koně za domem, rekreačního koníka v jezdecké stáji, chovnou klisnu ve výběhu, sportovního, provozního či pracovního koně,  bude nadstandardní péče o hřívu a ocas  zbytečná a velmi  pravděpodobně i nemožná, což pochopíte po přečtení tohoto článku. Některé informace z něj ale  můžete velmi dobře  využít pro zlepšení vzhledu Vašeho koně.

 

Druhou a zcela zásadní otázkou je VÝBĚR SPRÁVNÉHO KONĚ SPRÁVNÉHO PLEMENE.  Některá plemena se totiž přímo vyznačují krátkou řídkou hřívou a ocasem a je u nich prakticky nemožné dlouhou hřívu „vypěstovat“ . Při veřejné prezentaci takových plemen je často požadováno hřívu spíše zkracovat, zaplétat nebo vytrhávat . Jiná plemena mají naopak bujné hřívy a ohony jako typický dědičný znak.  V rámci každého  plemene se vždy ještě najdou jedinci, kteří tuto dispozici mají podprůměrnou nebo naopak nadprůměrnou a nesmíme zapomenout , že významný vliv na  růst žíní  mají také  samčí hormony,  proto hřebci, případně valaši, mají vždy větší pravděpodobnost bohatšího osrstění.

 

V případě, že máte vhodného koně,u kterého není řídká krátká hříva a ohon zakódovány geneticky, a nedaří se Vám docílit jejich  prodloužení a zhoustnutí, může za tím být  řada vnitřních  nebo  vnějších příčin . Zde jsou  ty nejčastější z nich,   které je třeba vyloučit jako první:

 

1)PÉČE O KONĚ

 

Výživa koně: 

O výživě koní je k dispozici mnoho detailních informací , přesto je otázka  KVALITY , nezávadnosti a vyváženosti stravy a dostatku pitné vody někdy opomíjena. Složení krmné dávky pro profesionální  show koně je navíc zcela srovnatelné s  krmením špičkových sportovních koní a je potřeba zdůraznit, že jakýkoli problém ve výživě se okamžitě odrazí nejen na kondici koně, ale také v kvalitě srsti, kopyt i žíní.

Jako účinné doplňky ke stravě lze zakoupit  přípravky  obsahující  například BIOTIN,  lněné semínko, mořské řasy, nenasycené mastné kyseliny, mikroprvky  a pod. .  Pomoci  může v určitých případech  i protisvědivý účinek  echinacei a česneku. Pozitivní  vliv na stabilizaci trávení má třeba  podávání jablečného octa.

 

Zdravotní stav:

Zdravotní stav je další klíčovou věcí a to se vůbec  nemusí  jednat o žádnou  závažnou chorobu. Stačí obyčejné začervení , které se okamžitě projeví matnou a lámavou srstí a odíráním ocasu, vši mohou koně donutit k devastaci hřívy. Velké problémy  dělá v současné době  stále častější výskyt ALERGIÍ a z toho plynoucí svědivost kůže a rozvoj EKZÉMŮ v hřívě a ocasu. U řady plemen ( frís, tinker, shire….) dělá vážné problémy výskyt roztočů ( svrabu) v hřívě, ocase a hlavně na končetinách a v rousech. 

 

Management koně:

 Zde musím zdůraznit to , co se nemusí milovníkům koní líbit, ale co je asi základem péče o show koně. Totiž , že nad ním musí být neustálá KONTROLA.  Kůň tráví většinu času v boxe, případně v menším  individuálním čistém výběhu . Na velké výběhy, pastviny, válení se v blátě, drbání o stromy  a zábavu ve stádě musí zapomenout. Je pak na člověku, aby poskytl takovému koni dostatek podnětů a  pohybu, který nutně potřebuje.

 

2) VLASTNÍ PÉČE O HŘÍVU A OCAS

 

Vyčesávání hřívy

Zásadně nenechávejte nikdy hřeben v blízkosti Vašeho koně, pokud mu chcete vypěstovat  hřívu a ocas. Pouze je  prsty pravidelně   zbavujte  nečistot a rozebírejte  větší uzly. Nepoužívejte spreje obsahující silikon, zabraňují sice zacuchávání hřívy a odpuzující nečistoty, ale mohou zvýšit lomivost žíní.  Důkladné rozčesávání provádějte  VELMI OPATRNĚ a  ZŘÍDKA ( většinou 1x za 1-3 týdny po umytí  a použití kondicionéru) .  Vezměte vždy  menší pramen , jednou rukou no pevně chyťte nahoře u kořínků a hřebenem ho pročesávejte po centimetrech od konečků žíní . Pokud narazíte na uzlík, netrhejte za něj , ale jemně ho rozčesejte. Možná , že se to zdá zcela jasné, ale z vlastní zkušenosti doporučuji  vždy kontrolovat, pokud Vám  koně češe někdo jiný.  S hrůzou zjistíte , že  vezme hřeben a češe hřívu i ocas od kořínků bez přidržování rukou a když narazí na uzel, tak ještě pořádně zabere. Jak devastující to může být, když se to děje v některých stájích i denně v rámci očisty koně před a po ježdění, je vám asi už jasné. Samozřejmě, že dochází k přirozenému vypadávání mrtvých žíní, ale při nesprávném vyčesávání, vytrháte navíc spoustu živých. Věčné dilema majitelů fríských koní  - česat nebo nečesat - zcela jednoduše vyřeší asi nejpoužívanější postup -  umýt a  zaplést. 

 

Zaplétání hřívy

Volně rozevlátou hřívu lze udržet v pořádku pouze do určité délky. Pro koně je totiž  nepraktické  mít dlouhou hřívu a ne všichni si dovedou představit, co  se s ní může  stát třeba jen při pouhém pobytu v boxu. Obalí se v pilinách,  namočí do napáječky, při žraní sena si jí kůň přišlápne a nebo ještě častěji ukouše . Jasnější všem asi je, co se děje ve výběhu. Kůň se  vyválí  v blátě a hříva zaschne a odpadne v celých pramíncích, podrbe se o ohradu nebo o stromy a projde bodláčím. Ve stádě je také velmi  přirozenou věcí v rámci  sociálního chování   vzájemné okusování a drbání.

Většina show koní má proto hřívu, případně i ocas NEUSTÁLE ZAPLETENÉ.  Velmi spolehlivou ochranou hřívy  je  pracnější francouzský cop ( případně  dva  -  tj. jeden na každé straně krku). Velmi rychlé a snadné je  zapletení jednoduchých copů.  Ty se pletou od temene hlavy až ke kohoutku. Jejich množství je individuální , ale průměrně jich může být tak 6. Samostatně se zaplétá čupřina a zaplést se může i ocas , zde stačí většinou jen jeden cop, který z větší části zabrání zauzlování  a znečištění .  Copy se zakončují gumičkami nebo lepící páskou a přeplétají se cca každé 1-3 týdny,   většinou  po předchozím  vykoupání, rozčesání a vysušení hřívy. Zapletený kůň by měl chodit spíše do   samostatného ,menšího , nejlépe elektricky ohrazeného výběhu , kde není možnost drbání a zachycení hřívy a ocasu, protože pokud u volné hřívy ztratíme o hřebík pramínek, u  celého copu by byla ztráta mnohem bolestnější. Pokud má například Váš kůň společný výběh s více koňmi, je často nutné hřívu nebo copy chránit kapucou  nebo alespoň přípravkem proti okusování,  protože při nálezu ukousnutého copu ve výběhu je již pozdě.  Zvláště hříbátka jsou schopna hřívu či ocas  matce nebo jiným koním zcela ožrat a copy silně povzbudí jejich zvědavost. Také proto se zaplétání hřívy u  mladých koní a chovných klisen s hříbaty nedoporučuje.

   

Ochrana hřívy a ocasu

Pokud má kůň během chvíle místo hřívy nebo  copů vrabčí hnízdo, je jasné, že se intenzivně  drbe a je třeba zjistit kde a proč a pokusit se tomu zabránit.  Je nutné důkladně prohledat box a výběh , případně koně dlouhodoběji sledovat .  Místa drbání jsou většinou na povrchu zašedlá a mastná a jsou na nich nebo kolem nich zbytky žíní (venku žíně ale často odnese vítr, takže se na jejich nález nelze úplně spolehnout).   Koně , který trpí větší svědivostí kůže nebo ekzémem by měl samozřejmě také vyšetřit veterinář .

Na ochranu hřívy a ocasu se používají kapuce kryjící hlavu a krk, návleky na krk, chrániče na ocas , případně plátěné pytlíky (balíčky ), do kterých se stočí a  skryjí jednotlivé  copy.  To chrání žíně před poškozením a znečištěním , ale brání i tomu , aby se koni cop při sklonění hlavy přimotával pod nohy nebo  do huby. Kdo ještě koně s velmi dlouhou hřívou neměl, těžko si to dovede představit, ale pravdou je, že zvláště první cop za ušima si kůň při jídle velmi často ukousne.  Francouzský cop nebo BALÍČKOVÁNÍ takové situaci spolehlivě zabrání. Různé chrániče  a návleky lze zase dobře kombinovat s dekami nebo se již  dají sehnat  i speciální koňské obleky.

 

 

Šamponování

 Zdánlivě se jedná o   jednoduchou a   jasnou  věc , ale  nesprávný postup dokáže nadělat také poměrně dost  škody. 

Hříva se ŠAMPONUJE každé 1-3 týdny a to vždy hlavně U KOŘÍNKŮ – kde je nutné odstranit  usazenou mastnotu, šupinky kůže a prach , které jsou živnou půdou pro bakterie, plísně (zvláště kvasinky) a roztoče. Pokud se kořínky dusí špínou, nebo je v ocase a hřívě bakteriální, plísňová či parazitární infekce, dochází ke zpomalení růstu, vypadávání žíní a svědivosti. Časté a intenzivní šamponování a drhnutí  konečků hřívy  je naopak zbytečné, nemá na růst a zdraví hřívy vliv a spíše při něm dochází  k nechtěnému  zamotávání,vytrhávání a lámání žíní. Šampón je dobré nechat  několik minut působit a pak  důkladně opláchnout.

 Následně se  nanese KONDICIONÉR  pro lepší a šetrnější rozčesání a ochranu žíní proti vysoušení. Zde se dělá další chyba, že se kondicionér nanáší nejvíce ke kořínkům.   Důležité je kondicionér použít  hlavně UPROSTŘED  A NA KONCÍCH žíní kvůli snadnému rozčesání a regeneraci poškozených žíní. Po několika minutách působení je většinou třeba opláchnout čistou vodou.

Výběr šamponu a  kondicionéru bych ponechala stranou. Existuje velké množství používaných přípravků, od těch nejlevnějších z drogerie ( pro lidi) , až po některé speciální a drahé z koňských obchodů. Je třeba vybrat  ten , který  Vám bude nejlépe vyhovovat a splní svůj účel.  Na závěrečné ošetření žíní  také existují speciální přípravky , ale  často se používá  obyčejný DĚTSKÝ OLEJÍČEK.

V případě problémů se svědivostí nebo infekcí ve hřívě , ocase nebo rousech doporučujeme použít přípravek Itch Buster . V mírnějších případech lze dobře využít dezinfekční účinky BETADINOVÉHO ŠAMPONU či roztoku nebo  přípravku Listerine a jiných. Ze šampónů se nám osvědčuje i Head and Shoulders proti lupům nebo přípravky s Tea Tree olejem apod.

 

3) ZÁVĚREM

V případě, že se Vám ani po roce snažení  nedaří docílit prodloužení a zhoustnutí  hřívy a ocasu , velmi pravděpodobně máte nevhodného koně, u kterého jsou  řídká krátká hříva a ohon zakódovány geneticky.  V ojedinělých případech ještě existují  některé vzácnější příčiny tohoto stavu, ať již na straně sníženého  růstu nebo zvýšené  ztráty žíní. Ale zjištění  a  vyřešení takového problému je velice individuální a nejisté.

 

Pokud  však přece jen nutně potřebujete koně s  dlouhou hřívou  a ocasem , není vše ztraceno. Dnes lze totiž  již i u koní  provést umělé prodloužení a zahuštění hřívy , případně  na vystoupení nebo focení  použít příčesek na ocas. Není ani vyjímkou , že se pohádkový vzhled koně vyrobí  počítačově.

Takže ne vše, co vidíme ve skutečnosti nebo na fotkách musí být vždy pravé a reálné      (příčesek, photoshop..... ).

 

MVDR. Gabriela Jašurková Mikutová

Tvorba www stránek pro chovatelské stanice
© 2012 Goodshapes. Tvorba stránek pro chovatele