Inseminace

Správné použití mražených inseminačních dávek

Kvalitu mražených inseminačních dávek a výsledky inseminací ovlivňuje i jejich transport, manipulace, způsob rozmražení a použití. V následujícím článku jsou uvedeny některé základní informace o mražených dávkách u fríských koní. Článek pro chovatele připravila MVDr. G. Jašurková Mikutová www.friesianhorse.cz

 

Objednávku mražených inseminačních dávek je vhodné provést dostatečně dlouho před předpokládanou inseminací, tedy nejlépe na začátku připouštěcí sezóny.

Před objednáním a zaplacením dávek je nezbytně nutné provést reprodukční vyšetření klisny, zda je vhodnou kandidátkou na inseminaci mraženým spermatem  a zároveň se dohodnout s veterinářem / inseminátorem o provedení této služby.

Mražené inseminační dávky je možné zakoupit v Holandsku a dovézt si je osobně nebo nechat poslat, případně lze u nás zakoupit již dovezené dávky.   K transportu dávek je nutno použít vlastní přepravní kontejner s dusíkem, který osobně dovezete nebo zašlete na stanici hřebců. Případně některé stanice zasílají dávky ve svém vratném nebo nevratném (jednorázovém) kontejneru, ale tato služba je vždy dále zpoplatněna. Obvyklé je, že se připouštěcí poplatek za vybraného hřebce platí předem a jsou v něm zahrnuty 3 mražené inseminační dávky.  Navíc je k tomu chovateli  připočtena daň a případně též  cena transportu a kontejneru, pokud se nejedná o osobní odběr.

Mražené dávky se v Holandsku prodávají nejčastěji ve formě 0,5 ml pejet (plastové trubičky tzv. „brčka“), každá dávka obsahuje  vždy několik pejet  (počet určí laboratoř dle koncentrace spermií v jednotlivých odběrech ejakulátu hřebce). Pokud nejsou pejety připraveny do tří svazků  (v případě 3 dávek) ,ale jsou pohromadě ,  je třeba předem vědět, kolik jich tvoří jednu inseminační dávku.  Tuto informaci Vám dá majitel hřebce při prodeji dávek.  Pokud má sperma konkrétního hřebce individuální podmínky pro rozmražení,  bude Vám to sděleno rovněž při převzetí dávek.

Přivezené dávky je třeba z transportního kontejneru přendat do toho, v kterém budou uchovány  ( pokud již v něm nebyly přímo transportovány) a v kterém bude neustále udržována dostatečná hladina dusíku.  Pejety nikdy nesmí zůstat mimo nádobu nebo mimo dusík  více než 8 sekund . Optimální je, když se manipulace  za pomoci pinzety nebo peanu stihne kolem  4 sekund.  Na mražené  dávky se během manipulace nikdy nesahá prsty. Pokud jsou dávky správně uložené, vydrží neomezeně dlouho. Chovateli  samozřejmě postačí udržet dávky během připouštěcí sezóny, což je poměrně dobře řešitelné. Horší je  uchovat  zbylé  dávky do dalšího roku, ale dá se dohodnout třeba s některými plemenáři a pod..

Základní postup pro rozmražení dávek:

-          klisna je zjištěná těsně před nebo těsně po ovulaci a je nachystána k inseminaci (ovázání ocasu, omytí vulvy a okolí nejprve dezinfekčním mýdlem, pak důkladně čistou vodou a následné osušení)

-          Těsně vedle kontejneru si nachystáme vodní lázeň 38C . Může mít o pár desetinek nižší teplotu, ale nikdy ne vyšší!

-          Postupně do ní vkládáme jednotlivé pejety zataveným koncem nahoru. Pracujeme  za pomoci pinzety (nikoli prstů) a tak, aby nebyly na vzduchu déle než několik sekund.

-          Po vložení celé dávky ( obvykle   4-8 ks pejet) se počká 30-40 sekund a trubičky se vyjmou a důkladně osuší (kapka vody dokáže znehodnotit  část dávky) a odstřihnou se zatavené konce.

-          Ihned se inseminuje. Ideální je použití speciální pipety s kovovým mandrenem, kam se vkládají přímo  jednotlivé pejety a vymačkávají, jedna po druhé zcela beze zbytku. 

-       V případě většího množství pejet, lze inseminovat i obyčejnou pipetou. Odstřihnutím i druhého konce pejet se jejich obsah dá  vylít do stříkačky a inseminovat.  V tomto případě by stříkačka i pipeta měly být alespoň trochu ohřáté.

 

Rozmražené spermie jsou v klisně životaschopné pouze asi  12 hodin, rovněž zralé vajíčko má omezenou dobu životnosti. Proto je nutné inseminaci načasovat do období mezi  8 hod. před ovulací a max. 6 hodin po ovulaci. V případě inseminace před ovulací je nutno potvrdit proběhnutí ovulace klisny nejpozději za 12 hodin. Pokud ovulace neproběhla je nutno zvážit použití  další dávky. 

V případě, že má chovatel jen 3 dávky , musí téměř jistě počítat s vyššími náklady na veterinární péči, protože inseminátor se musí maximálně snažit „trefit“ ovulaci jednou dávkou a to znamená více vyšetření např. ke konci i v noci po 6 hodinách. Pokud totiž  na jednu říji použije dvě dávky, zbývá pak již jen jediný  pokus, ale použitím dvou dávek na říji se zase dá o něco zvýšit šance na zabřeznutí.  

Řada veterinářů chovatele před použitím mražených dávek v běžných terénních podmínkách  zrazuje, protože při vyšších nákladech a  nižší úspěšnosti  často dochází ke značným zklamáním.  Navíc sperma fríských hřebců bývá méně kvalitní než u teplokrevníků. Proto je důležité, jak bylo uvedeno v úvodu, vše předem a  včas  dohodnout a důkladně zvážit. Někdy totiž může vyjít  dokonce levněji  nákup hříběte než inseminace vlastní klisny.

 

Článek připravila MVDr. G. Jašurková Mikutová  www.friesianhorse.cz

Tvorba www stránek pro chovatelské stanice
© 2012 Goodshapes. Tvorba stránek pro chovatele